2η Τροποποίηση της Πράξης «ΒΕΛΤΙΩΣΗ Ε.Ο. 30: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΟΔΙΚΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΔΕΛΤΑ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ ΕΩΣ ΕΙΣΟΔΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ» με Κωδικό ΟΠΣ 5041481 στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Περιφερειακό επιχειρησιακό πρόγραμμα Θεσσαλίας
2014-2020»
1η Τροποποίηση της Πράξης «ΒΕΛΤΙΩΣΗ Ε.Ο. 30: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΟΔΙΚΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΔΕΛΤΑ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ ΕΩΣ ΕΙΣΟΔΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ» με Κωδικό ΟΠΣ 5041481 στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ 2014-2020»
____________________________________________________________________________________________________
Η πράξη εντάσσεται στην εγκεκριμένη Στρατηγική Βιώσιμης Αστικής Ανάπτυξης του Δήμου Βόλου με τίτλο «ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΙΩΣΙΜΗ ΑΣΤΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ (ΒΑΑ)», και στοχεύει στην κάλυψη επειγουσών στεγαστικών και βιοτικών αναγκών των αστέγων που βρίσκονται στην περιοχή παρέμβασης της ΒΑΑ του Δήμου Βόλου σε συμφωνία με την Εθνική Στρατηγική για την Κοινωνική Ένταξη για την διασφάλιση της πρόσβασης σε κατάλληλη στέγη. Ο Δήμος Βόλου έχει παραχωρήσει το 2012 στην ΚΕΚΠΑ-ΔΙΕΚ νεόδμητο κτίριο επί των οδών Λογοθέτου και Καρατάσου, στη Νεάπολη Βόλου, που κατασκευάσθηκε με χρηματοδότηση από το πρόγραμμα «Θησέας», προκειμένου να λειτουργήσει ως ξενώνας αστέγων. Ειδικότερα, η πράξη αφορά στη χρηματοδότηση της λειτουργίας για 3 έτη Ξενώνα Μεταβατικής Φιλοξενίας Αστέγων στο υπόψη κτήριο σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στην ΚΥΑ αρ. Δ23/οικ.19061/1457 (ΦΕΚ1336/12-5-2016). Η δυναμικότητα της δομής ανέχεται σε 25 άτομα.