1η Τροποποίηση της Πράξης «Αποκατάσταση Αρχαίου Θεάτρου Λάρισας – Φαση Ε'» με Κωδικό ΟΠΣ 5041781 στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ 2014-2020»
Το Α΄ αρχαίο θέατρο Λάρισας κατασκευάστηκε στις αρχές του 3ου αιώνα π.χ. και αποτελεί εμβληματικό μνημείο της Θεσσαλίας. Σκοπός του παρόντος έργου είναι η περαιτέρω αποκατάσταση του μεγαλύτερου μέρους του κυρίως θεάτρου. Οι παρεμβάσεις στοχεύουν στην άρση της επικινδυνότητας στην περιοχή των κάτω σειρών με την κατασκευή τοίχου αντιστήριξης από λιθοδομή.
Επίσης με την επανατοποθέτηση στην περιοχή επέμβασης εδωλίων στην αρχική τους θέση, εδωλίων σε ομόλογες θέσεις καθώς και με την τοποθέτηση νέων μαρμάρινων εδωλίων αίρεται η επικινδυνότητα στην περιοχή αυτή του κοίλου λόγω της πλήρους κάλυψης των ασυνεχιών που παρουσιάζουν τα αρχιτεκτονικά μέλη. Με τις παρεμβάσεις αυτές είναι δυνατή η ασφαλής πρόσβαση και διακίνηση θεατών στο χώρο αυτό.
Αναλυτικότερα θα πραγματοποιηθούν οι παρακάτω εργασίες:
1. Εργασίες αντιστήριξης του κυρίως θεάτρου με την κατασκευή τοίχου από λιθοδομή. Θα κατασκευαστεί τοίχος από αργολιθοδομή συνολικού μήκους 61μ. για αντιστήριξη στον πόδα του κυρίως θεάτρου καθώς και αποστράγγιση των ομβρίων. Στο πλαίσιο των εργασιών θα γίνει αποξήλωση των υπαρχόντων ορθίων εδωλίων και αφού αυτά συντηρηθούν θα επανατοποθετηθούν.
2. Εργασίες επανατοποθέτησης εδωλίων στην αρχική τους θέση στο χώρο του κυρίως θεάτρου (σύνολο 30). Στο πλαίσιο των εργασιών επανατοποθέτησης θα προηγηθεί εξομάλυνση των υποβάθρων των εδωλίων καθώς και η συντήρηση των ταυτισμένων εδωλίων.
3. Εργασίες επανατοποθέτησης εδωλίων κοντά στην αρχική τους θέση στο χώρο του κυρίως θεάτρου (σύνολο 64). Στο πλαίσιο των εργασιών επανατοποθέτησης θα προηγηθεί εξομάλυνση των υποβάθρων των εδωλίων καθώς και η συντήρηση των ταυτισμένων εδωλίων.
4. Εργασίες επανατοποθέτησης εδωλίων σε ομόλογες θέσεις στο χώρο του κυρίως θεάτρου (σύνολο 205).Στο πλαίσιο των εργασιών επανατοποθέτησης θα προηγηθεί εξομάλυνση των υποβάθρων των εδωλίων καθώς και η συντήρηση των ταυτισμένων εδωλίων.
5. Τοποθέτηση εδωλίων από νέο υλικό στο χώρο του κυρίως θεάτρου (περιλαμβάνεται η προμήθεια, η μεταφορά του νέου μαρμάρου, η σάρωση με laser και η επεξεργασία στον παντογράφο). Θα τοποθετηθούν 240 νέα εδώλια από παρόμοιο σε φυσικές και μηχανικές ιδιότητες μαρμάρου για την συμπλήρωση των κενών μεταξύ των αρχαίων εδωλίων του αρχαίου θεάτρου. Πριν την κατεργασία των νέων εδωλίων στο παντογράφο θα προηγηθεί σάρωση όλων των επιφανειών με lazer scaner και στην συνέχεια θα δημιουργηθούν τα ανάλογα -
αντίστοιχα μοντέλα των εδωλίων.
6. Ενοικίαση γερανοφόρων οχημάτων για την υποστήριξη των ανωτέρω. Για τις απαραίτητες μετακινήσεις των αρχιτεκτονικών μελών θα χρησιμοποιηθούν γερανοφόρα οχήματα στον χώρο της ορχήστρας, των παρόδων και στον χώρο των διασπάρτων.
7. Αεροφωτογράφηση του μνημειακού συνόλου για την πληρέστερη τεκμηρίωση.
8. Πινακίδες ενημέρωσης - πληροφόρησης, ενημερωτικός οδηγός - φυλλάδια - φυλλάδια Braille.
9. Eπικαιροποίηση της μελέτης πρόσβασης κοινού και Α.Μ.Ε.Α. στο Αρχαίο Θέατρο της Λάρισας από τον πεζόδρομο της οδού Βενιζέλου.
10. Προμήθεια προκατασκευασμένου οικίσκου WC-WC A.M.E.A.
11. Δημιουργία πρόσβασης κοινού και Α.Μ.Ε.Α. στο Αρχαίο Θέατρο της Λάρισας από τον πεζόδρομο της οδού Βενιζέλου.Θα κατασκευαστεί νέα είσοδος στα δυτικά του μνημείου καθώς και αναβατόριο για την πρόσβαση των Α.Μ.Ε.Α.