1η Τροποποίηση της Πράξης «Δημιουργία εκτεταμένου δικτύου πεζοδρόμων και ποδηλατικών διαδρομών (οδός Ιουστινιανού)» με Κωδικό ΟΠΣ 5021809 στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ 2014-
2020»
Η πράξη υλοποιείται στο πλαίσιο της Στρατηγικής ΒΑΑ Η πόλη στο Προσκήνιο και αφορά την αναβάθμιση της περιοχής παρέμβασης μέσω κατασκευής δικτύου ποδηλατοδρόμων – πεζοδρόμων. Συγκεκριμένα η πράξη αφορά στην ανάπλαση/διαμόρφωση της οδού Ιουστινιανού από την οδό Αλ. Παναγούλη έως την οδό Αλ. Υψηλάντου, ώστε να ενταχθεί σ' αυτήν ποδηλατόδρομος και νέα πεζοδρόμια (πεζόδρομοι) και να λειτουργήσει ως δρόμος ήπιας κυκλοφορίας, στο πλαίσιο της μελέτης «Κυκλοφοριακή μελέτη εφαρμογής στην κεντρική περιοχή της Λάρισας». Το έργο περιλαμβάνει την κατασκευή μίας λωρίδας κίνησης οχημάτων, μιας στάθμευσης οχημάτων και ενός ποδηλατοδρόμου διπλής κατεύθυνσης στο κατάστρωμα της οδού, που διαχωρίζονται μεταξύ τους με νησίδα πρασίνου καθώς και την κατασκευή νέων πεζοδρομίων, σε διατομή ενιαίας στάθμης. Παράλληλα κατασκευάζεται νέο δίκτυο αποχέτευσης ομβρίων υδάτων το οποίο θα συνδεθεί με το αντίστοιχο της ΔΕΥΑΛ. Θα εκτελεστούν όλες οι απαραίτητες Οικοδομικές και Ηλεκτρομηχανολογικές εργασίες καθώς και Εργασίες Πρασίνου και Σήμανσης.