1η Τροποποίηση της Πράξης «ΚΕΝΤΡΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ» με Κωδικό ΟΠΣ 5010924 στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ 2014-2020»
Η Πράξη αφορά στην αποπεράτωση - προσαρμογή του ισογείου και τριών (1ος, 2ος και 3ος όροφος) από τους 4 ορόφους υπάρχοντος κτιρίου ιδιοκτησίας της Ιεράς Μητρόπολης Καρδίτσας. Το κτίριο ευρίσκεται στο Ο.Τ. 19α του Σχεδίου Πόλεως Καρδίτσας και επί των οδών Πίνδου και Μπιζανίου, δίπλα στον Ι.Ν. της Ευαγγελίστριας και θα λειτουργήσει ως Κέντρο Κοινωνικών Δραστηριοτήτων με κερδοσκοπικού χαρακτήρα στην πόλη της Καρδίτσας για την εξυπηρέτηση ευπαθών κοινωνικών ομάδων. Στις προσφερόμενες υπηρεσίες περιλαμβάνονται: α) η λειτουργία κοινωνικού εστιατορίου (για χορήγηση συσσιτίου), β) η ψυχολογική, κοινωνική και ψυχαγωγική υποστήριξη των ομάδων, γ) η δωρεάν διάθεση προϊόντων και δ) η οργάνωση κοινωνικών φροντιστηρίων . Η Πράξη θα υλοποιηθεί με δύο Υποέργα. Οι εργασίες του πρώτου υποέργου αφορούν στην κατασκευή των απαιτούμενων προσθηκών, τις καθαιρέσεις και την εσωτερική διαρρύθμιση του ισογείου και των υπόψη ορόφων. Το δεύτερο υποέργο περιλαμβάνει την προμήθεια του απαιτούμενου εξοπλισμού για την εύρυθμη λειτουργία του ισογείου και των τριών πρώτων ορόφων και αφορά σε σταθερό και κινητό εξοπλισμό κουζίνας, ηλεκτρονικό και ηλεκτρικό εξοπλισμό, ξενοδοχειακό εξοπλισμό, κλ.π. Οι προς χρηματοδότηση εργασίες και προμήθειες περιγράφονται αναλυτικά στις υποβληθείσες εγκεκριμένες Μελέτες της Πράξης.