1η Τροποποίηση της Πράξης «ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟΥ ΚΑΙ ΑΝΟΙΚΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΗΜΕΡΑΣ ΑΣΤΕΓΩΝ Δ. ΤΡΙΚΚΑΙΩΝ» με κωδ. ΟΠΣ 5010887 στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Περιφερειακό επιχειρησιακό πρόγραμμα Θεσσαλίας 2014-2020».
________________________________________________________________________________________________
Η πράξη αφορά σε δημιουργία δομής που θα στεγάζεται σε ιδιόκτητο οίκημα του Δήμου Τρικκαίων επί της Ομήρου 6 και περιλαμβάνει δύο (2) Υποέργα: Υποέργο 1 :Αναβάθμιση κτιριακών υποδομών για το Κοινωνικό Εστιατόριο και το Ανοικτό Κέντρο Ημέρας Αστέγων Δ. Τρικκαίων Υποέργο 2 : Προμήθεια εξοπλισμού Κοινωνικού Εστιατορίου Δ. Τρικκαίων. Με το πρώτο Υποέργο προβλέπεται να εκτελεστούν οι απαραίτητες μικρής έκτασης εσωτερικές τεχνικές και οικοδομικές εργασίες – διασκευές που θα επιτρέψουν την προσαρμογή του συγκεκριμένου δημοτικού κτιρίου στη νέα του χρήση, χωρίς να θίγεται ο φέρων οργανισμός του κτιρίου. Στην κατηγορία αυτή των εργασιών προβλέπεται επίσης η κατασκευή ενός εξωτερικού μεταλλικού LIFT για την εξυπηρέτηση των ΑμΕΑ, εξωτερικός χρωματισμός του κτιρίου με χρήση ικριωμάτων και κατασκευή πέργκολας στον αύλειο χώρο του οικήματος. Σχετικά με το 2ο υποέργο με τίτλο «Προμήθεια Εξοπλισμού Κοινωνικού Εστιατορίου Δ. Τρικκαίων», προβλέπεται η προμήθεια του απαραίτητου εξοπλισμού για τη λειτουργία του κοινωνικού εστιατορίου του Δήμου Τρικκαίων. Το Κοινωνικό Εστιατόριο θα έχει συγκεκριμένη ελάχιστη δυναμικότητα επαρκούς καθημερινής σίτισης τουλάχιστον 150 ωφελούμενων και θα λειτουργεί με συγκεκριμένες προδιαγραφές, όπως προβλέπεται από τις κείμενες υγειονομικές διατάξεις .Παράλληλα θα συνδέεται και με τοπικές επιχειρήσεις και την εν γένει τοπική κοινωνία για την εξασφάλιση μερίδων έτοιμου φαγητού ή πρώτων υλών για την παρασκευή του. Το.Ανοικτό Κέντρο Ημέρας Αστέγων θα λειτουργεί σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στο σχετικό νομοθετικό πλαίσιο (ΦΕΚ Β', 1336, 12.05.18) και θα παρέχει υπηρεσίες σε τουλάχιστον 50 άτομα.