3η Τροποποίηση της Πράξης «Κέντρο Κοινότητας Δήμου Πύλης» με Κωδικό ΟΠΣ 5002862 στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ 2014-2020»
2η Τροποποίηση της Πράξης «Κέντρο Κοινότητας Δήμου Πύλης» με Κωδικό ΟΠΣ 5002862 στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ 2014-2020»
_____________________________________
ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ
1η Τροποποίηση της Πράξης «Κέντρο Κοινότητας Δήμου Πύλης» με Κωδικό ΟΠΣ 5002862 στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Περιφερειακό επιχειρησιακό πρόγραμμα Θεσσαλίας 2014-2020»
ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΗΣ ΠΡΑΞΗΣ: το χρονοδιάγραμμα λήξης της, για να περιλάβει το χρόνο υλοποίησης του υποέργου 1 από την έναρξη λειτουργίας του δηλ. από 09/03/2018 έως και τη λήξη του Φ.Α. Επίσης πραγματοποιείται επικαιροποίηση δεικτών Πράξης, βάση Οδηγιών στα πλαίσια της τακτοποίησης δεικτών ΕΚΤ
ΕΝΤΑΞΗ ΠΡΑΞΗΣ
Στο γενικότερο πλαίσιο του στρατηγικού σχεδιασμού της ελληνικής πολιτείας και της Περιφέρειας Θεσσαλίας, ειδικότερα, για τη δημιουργία ενός ενιαίου Εθνικού Μηχανισμού (ΕΜ), που συντονίζει τις πολιτικές κοινωνικής ένταξης, παρακολουθεί και αξιολογεί την εφαρμογή τους, προσδιορίζει τις προτεραιότητες, με βάση τις εκάστοτε ανάγκες, ώστε να ενισχύει την αποδοτικότητα και αποτελεσματικότητα του συστήματος κοινωνικής προστασίας, ο Δήμος Πύλης προχωρά στη δημιουργία δομής Κέντρο Κοινότητας (ΚΚ). Στόχος, η ανάπτυξη ενός τοπικού σημείου αναφοράς για την υποδοχή, εξυπηρέτηση και διασύνδεση των πολιτών με όλα τα κοινωνικά προγράμματα και υπηρεσίες που υλοποιούνται στην περιοχή του Δήμου Πύλης ή και ευρύτερα. Η παρούσα πράξη αφορά στην χρηματοδότηση της λειτουργίας του ΚΚ για 3 έτη.
Το ΚΚ του Δήμου Πύλης το οποίο εποπτεύεται από την κοινωνική υπηρεσία του Δήμου, παρέχει τις ακόλουθες υπηρεσίες:
Α) Υποδοχή -Ενημέρωση - Υποστήριξη των πολιτών
Β) Συνεργασία με Υπηρεσίες και Δομές
Γ) Παροχή Υπηρεσιών που αποσκοπούν στη βελτίωση του βιοτικού επιπέδου και διασφαλίζουν την κοινωνική ένταξη των ωφελουμένων.
Το Κέντρο μέσω παραπομπών διασυνδέει τα ωφελούμενα άτομα- πολίτες του Δήμου με επιμέρους φορείς και υπηρεσίες (υπηρεσίες ΟΤΑ,
δημόσιες υπηρεσίες, εθελοντικές οργανώσεις, οργανισμούς και φορείς κοινωνικού χαρακτήρα κλπ) για την εξυπηρέτηση των αναγκών
τους.