Με την πράξη ολοκληρώνεται η αντικατάσταση του εσωτερικού δικτύου ύδρευσης εντός της οριοθέτησης της Τοπικής Κοινότητας Ελάτης, με παρεμβάσεις σε δύο Ζώνες : την Κέντρο Υψηλή (Κ.Υ.) και την Υψηλή Ζώνη (Υ). Οι διάμετροι των αγωγών καθώς και οι ατμόσφαιρες σε κάθε οδικό τμήμα, φαίνονται στο συνημμένο σχέδιο της οριζοντιογραφίας του έργου. Πιο συγκεκριμένα θα κατασκευαστούν : • Υπόγειο δίκτυο ύδρευσης με πλαστικό σωλήνα πολυαιθυλενίου διαμέτρου Φ75mm, ονομαστικής πιέσεως 16atm, μήκους 1.825m., διαμέτρου Φ63mm-ονομαστικής πιέσεως 16atm-μήκους 1.105m., διαμέτρου Φ50mm-ονομαστικής πιέσεως 16atm-μήκους 430m. • Τυπικά φρεάτια αερεξαγωγών (3 τεμάχια), εκκενωτηρίων (3 τεμάχια) και τοποθέτηση των διατάξεων αυτών. • Δικλείδες - Βάνες χυτοσιδηρές συρταρωτές, με ωτίδες (34 τεμάχια) • Οι απαραίτητες συνδέσεις όλων των παραπάνω με ειδικά τεμάχια για την εύρυθμη λειτουργία του δικτύου καθώς και αναμονές των παροχών ύδρευσης • Τοποθέτηση ενός πυροσβεστικού κρουνού • Αποκατάσταση του οδοστρώματος στην αρχική του κατάσταση (άσφαλτος, τσιμεντόστρωση, έδαφος).